Programme for 2019/2020 

The calendar may be downloaded here for import into Outlook, Google Calendar or any other calendar application that supports *.ics files.

A printed version may be downloaded here

2019        
         
October 7   Print Comp 1 Lloyd Moore
  14   Speaker: Russell Savory: “Tips and Tricks to get up to Wildlife”  
  21   Projected images competition 2 Micki Aston
  28   Members Workshop:  The art of Manipulation .    
         
November 4   Northwest Fed Competition at Pinner    
  11   Speaker: Roger Weightman: “Still Life”  
  18   Print Competition  2 Jim Nemer
  25   Members Workshop: Critique of members images.  
         
December 2   Projected images competition 3 Roger Weightman
  9   Members Presentations – AVs and talks.  
  16   Xmas Social   
2020        
January 6   Print Competition 3 Dave Hipperson
  13   Speaker: Steve Galvin: “How to cheat at Photoshop”  
  20   Members Workshop  – Follow up to Steve Galvin Talk  
  27   Projected Images Competition 4 Kathy Chantier
         
         
February  3   Rosebowl vs Stokenchurch, Ealing,Wycombe  
  10   Print Competition  4 Chris Palmer
  17   Members Presentations  
  24   Speaker: Robert Harvey: “Landscape for all Seasons”  
         
March 2   Projected Images Competition 5 Kevin Day
  9   Members Workshop   
  16   Pearmain Set Subjects:  “Flora”.   “People”. Steven Galvin
  23   Speaker: Andy Sands:  Subject to be annonced  
  30   Print Competition 5 Amanda Wright
         
April 6   “Match an Image”  Interclub competition with Ealing and Field End  
  13   Easter Bank Holiday  
  20   Projected Images Competition 6 Sara Sands
  27   No Meeting  (Isle of Wight  Weekend)  
         
May 4   Bank Holiday  
  11   Chairman’s Evening  
  18   Print Comp  6 Cat Humphries
  25   Bank Holiday  
         
June 1   Club Outing – London Walk with Stephen Myers  
  8   Members Workshop – (techniques and  ideas to try in the summer break ?)   
  15   Slide & Print of the Year Competition